Efekt miniaturyzacji roślin uzyskiwany jest przez specyficzne przycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne. Skutkiem posadzenia drzewka w płaskim naczyniu jest bardzo płytki system korzeniowy. Zwróćmy uwagę, że przez bonsai rozumiemy już dobrze ukształtowane drzewko, które przesadzamy do mniejszej doniczki. Dopiero wtedy zaczyna się proces miniaturyzacji liści lub igieł oraz zagęszczania się korony drobnymi przyrostami.
Niwaki to japońskie słowo, oznaczające ogrodowe drzewo, które często nazywane jest ogrodowym bonsai. Są to rośliny przeznaczone do posadzenia w gruncie.
Sztuka miniaturyzowania drzew pochodzi z Chin, jednak dzisiaj kojarzona jest głównie z Japonią, gdzie osiągnęła doskonałość. Bonsai i niwaki praktycznie nigdy nie są skończone.
Sztuka kształtowania roślin była znana już w starożytności. W starożytnym Rzymie istniał nawet zawód związany z kształtowaniem roślin – topiarius.
Topiary można spotkać w rozmaitych kształtach, od prostych, geometrycznych stożków czy kul, przez wyszukane spirale lub rzeźby z roślin. Takie formy nadadzą każdemu ogrodowi indywidualny charakter i z pewnością będą wyjątkową ozdobą.